webnature 2

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Články Určování ptáků On-line publikace na internetu pomáhají s identifikací ptáků

On-line publikace na internetu pomáhají s identifikací ptáků

Tisk PDF

              Je mnoho webových stránek, které nám umožní najít a určit námi viděný druh ptáka (někdy nejen druh, ale i stáří a pohlaví). Dovolil jsem si připravit velmi stručný “přehled” několika webů s určovací tématikou. České stránky schválně vynechávám, neb o nich toho bylo napsáno již dost a většina milovníků ptáků se s nimi již dříve seznámila. Pro ty, co neznají cizí jazyky mohu podotknout jen to, že není čeho se bát, většinou stačí znát pouze latinský nebo anglický název (slovník je na www.cso.cz) zbytek již dneska přeloží překladače webových stránek.

Začnu pro mě asi nejzajímavějším internetovým projektem:

http://www.ibercajalav.net/actividades.php?codopcion=2251&codopcion2=2502

Pro hledání v této databázi je potřeba znát alespoň latinsky druh ptáka. Mužeme zde najít výbornými fotkami doplněný klíč pro určení druhu, věku a pohlaví některých ptáků (žijících v Aragonu). Informace zde jsou velmi pěkně zpracované a jistě se zde “novinky” dozvědí i kroužkovatelé. Výhodou je, že si z této stránky můžeme pdf stáhnout a zálohovat u sebe v počítači, popřípadě přímo informace s fotkami vytisknout.

Dalším je http://www.oiseaux.net/birds/europa.html

Je to asi nejrozsáhlejší (mně známý) fotografický atlas ptáků, kde si člověk může třídit ptáky podle místa výskytu (dle kontinentu, u Evropy i podle států). Jsou zde fotografie většiny druhů, se kterými se můžeme setkat jak při toulkách po českých zemích, tak při výletech do ciziny. Dále zde nalezneme mapy rozšíření druhů (Geographic range). Pro francouštináře je zde i stručný popis druhů.

A poslední z mnou představovaných stránek je

http://www.tarsiger.com/gallery/index.php?sp=search〈=eng

Na této stránce si můžeme ověřit naše určení (druhu, věku a pohlaví) ptáka na velkém množství fotografií (v popisku je většinou uveden druh – latinsky, pohlaví a stáří ptáka) Na závěr je třeba podotknout, že žádná ze stránek není komerční a proto informace nemusí být vždy přesné nebo pravdivé. Zdrojem těchto informací jsou milovníci přírody, amatérští i profesionální ornitologové a proto informace mohou mít různou informační hodnotu. Přesto si myslím, že tyto stránky jsou kvalitně připravené a je možné z nich načerpat spoustu nových poznatků a informací. Všechny však vycházejí z toho, že druh ptáka alespoň trochu přesněji určíme.

Pro ty, co si nejsou jisti určením a tápou v širší škále než je možné prohledat – či prostě netuší, zda viděli druh ptáka ještě se vyskytující na zemi a nebo už na Marsu :-) mohu doporučit ještě

http://www.birdforum.net/forumdisplay.php?f=114

(celosvětově asi nejnavštěvovanější “ptačí fórum”), kde je možné založit téma a prostě se dotázat (nejlépe na základě fotografie, popř popisu). Vždy se tu našlo dostatek ochotných lidí, kteří vědí a rádi s určením pomohou – napíší rovnou druh a také poukáží na znaky, podle nichž druh určili. Dále v tématu OPUS je možné shlédnout neustále se rozšiřující databázi poznatků o všech druzích ptáků. Jedinou nevýhodou je, že zakládat témata, tázat se na informace a plně prohlížet zdejší galerii fotografií (přispívají sem fotografiemi i profesionálové) je možné pouze po registraci a přihlášení (jde se přihlásit i trvale). Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že toto přihlášení nemá za následek obtěžování uživatele “spamem” pocházejícím od tohoto webu.

Závěrem bych jen rád podotknul, že internet je dobrá věc, ale kniha je prostě kniha :-)

 

Search


Copyright © 2018 webnature 2. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.