webnature 2

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Články O přírodě Čáp bílý (Ciconia ciconia) a "balabán"

Čáp bílý (Ciconia ciconia) a "balabán"

Tisk PDF

"Balabán" = umělá imitace

Bítovany - Dne 30. 6. 2009 jsme měli možnost pozorovat zajímavé chování jednoho dospělého jedince čápa bílého (Ciconia ciconia). Při kontrole PP Farář (u obce Bítovany, okr. Chrudim) jsme u hráze na blízkém umělém rybníčku byli zvyklí vídat skupinku umělých čápů ("balabánů"). Jeden "čáp" je větší (asi ¾ velikosti živého ptáka) a dva jsou ještě menší. Takže na první pohled si člověk skoro nevšiml, že je jich dnes o jednoho víc... Teprve když se ten čtvrtý největší pohnul, bylo zřejmé, že tento jedinec je skutečně živý.

 

Čáp nevykazoval známky neobvyklého chování či velké „nervozity “ , pouze neustále přecházel v blízkosti svých „umělých soukmenovců“. Když jsem čápa občas vyrušil fotografováním – poodcházel, ale vždy se stále vracel zpět k balabánům. Podotýkám, že vzdálenost mezi námi a chodícím čápem byla cca 20-40m bez překážky ve výhledu a bez maskování. Celkem naši přítomnost na místě vydržel asi 15 minut a teprve potom se rozhodl nás opustit. I potom však ještě 5 minut kroužil nad rybníčkem, než se rozhodl lokalitu úplně opustit. Při dalších pochůzkách jsem ho zde již vícekrát nezastihl.

Při hledání jakékoliv další informace o „normalitě“ tohoto chování jsem narazil na obchod s vábničkami (jak s balabány všech možných druhů jako je straka obecná, volavka popelavá, výr velký, krkavec velký, kachna divoká a také čáp bílý, tak také s klasickými zvukovými vábničkami). Mimo „ochranářsky“ laděného článku o krkavcovitých ptácích a jejich lovu je u balabána čápa uvedeno to, že čápi na balabány reagují spolehlivě a usedají v jejich blízkosti. O tom, že se balabáni s úspěchem využívají při fotografování např. volavek jsem věděl již nějaký čas, avšak u čápů bílých jsem reakci na imitaci zaznamenal poprvé.

Otázkou je, jak často můžeme takovéto chování (přílet k imitaci, omezená plachost apod.) pozorovat v naší krajině, kde jsou tyto imitace rozmístěné relativně často na zahrádkách u „rybníčků“. A hlavně jak se na to tváří samotní čápi, kteří se s těmito umělými jedinci svého druhu (různé kvality provedení a velikosti) musí setkávat :-)
Michal Pešata


 

Search


Copyright © 2018 webnature 2. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.