webnature 2

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Domů Autoři Vladimír Lemberk

Vladimír Lemberk

Jmenuji se Vladimír Lemberk. Přestože původně vystudovaný učitel (nar. 14.12.1963), doplňoval jsem si průběžně dvakrát kvalifikaci na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, abych žáky nemusel trápit svojí výukou. Od roku 1993 proto pracuji jako zoolog ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Obratlovci, a z nich zejména ptáci a netopýři, jsou mým celoživotním velkým koníčkem i profesní náplní. Proto často při svých cestách za zvířaty nevím, jestli jsem v práci nebo už mám volno.

Cestuji od batolecího věku – nejprve na dvůr, pak přes plot k sousedovi, pak do nedalekého lesa, pak na Vysočinu, na Slovensko, do Rumunska, potom do Ruska a stále dál a dobrodružněji (pořád hledám, kde až je ta nepřekročitelná mez?). Přes období trempingu, horolezectví, vodáckého sjíždění řek, běžkování a horských kol k prostému a jednoduchému poznávání krajin, živáčků, kytek a lidí.

Ano, smyslem mých cest je (a vlastně vždy bylo) poznání. Poznání lidí, přírody, zvířat, ale také sama sebe, svého postavení v lidském mraveništi, své úlohy v tomto světě. Fotím a zapisuji si. Proto je jistě logické, že se i snažím podělit o nabyté poznatky s ostatními formou přednášek, článků do časopisů a snad i knih.

Do světa vyrážíme většinou v malé skupince s přáteli a nebo jenom sami dva s mojí ženou Marcelou. Děti teď již většinou také nenecháváme doma, ale stále méně je to s rodiči baví. Při pohledu zpátky dnes již vím, že leckteré cesty vznikly jenom pro ty příjemné okamžiky s přáteli - ano, často není tak důležité KAM, ale JAK a hlavně S KÝM.

Co bude dál? Jaké jsou plány? Určitě bychom se s Marcelou rádi v příštích letech zaměřili na Latinskou Ameriku, dluh cítím také k rovníkové Africe a Skandinávii. A taky je již třeba potomstvo trochu zahraničně otrkat... Takže - kdo ví. Nejistota posiluje.

 

Pro dokreslení obrazu o příslušné zemi a pro představu, co jsem kde fotografoval a čím kde žil, uvádím zde menší soubor obrázků. Jsou utříděné podle jednotlivých navštívených zemí. Aby se dostalo na ty možná nejzajímavější, budu tuto malou galerii pravidelně doplňovat a také obměňovat.

Ať se to vezme z kteréhokoliv konce, nejlepší je vždy realita. Obrázky jsou malé, ploché, bez života a vůní. A tak se budete muset do světa vydat sami. Nebo alespoň shlédnout některou z nabízených přednášek.

Kontakt

 

Používaná fotovýbava:

Digitální technika:

zrcadlovky NIKON D300, D70 a D90, objektivy Nikkor AF 50/1.8, Nikkor AFS 300/4, Nikkor 16-85 mm, 18-200 mm, 135-400 mm, Sigma MACRO AF 105 mm, blesk Nikon SB 800, mezikroužky, telekonvertor Kenko 1.5x, filtry, stativ

 

Search


Copyright © 2018 webnature 2. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.